Kouření

Jak Vám kouření ubližuje ?
Kuřáci i pasivní se dožívají v průměru o 15 let méně ( u mužů to tedy bude kolem 69 let a u žen kolem 76 let věku života - Uvádí se, že průměrná délka života u nás je 76 u mužů a 82 u žen). Pokud k tomu máte cukrovku, vyšší tlak či cholesterol a nebo jste obézní, tak to bude ještě dříve.

  • Výrazně častější akutní i chronické záněty dýchacích a trávicích cest.
  • Výrazně častější výskyt ucpávání tepen – infarkty srdce a cévní mozkové příhody (mrtvice)
  • Výrazně častější výskyt rakoviny
  • Poškozování plodu v těhotenství
  • Také finance – spočítejte si kolik Vás to stojí za měsíc (např. 60 Kč,- /den – za měsíc 1 800,- Kč, za rok 21 600,- Kč)

Co Vám kouření přináší?

  • 1. Relaxace
  • 2. Vyhýbání se nějakému problému – schování se před problémem do kouřové clony
  • 3. Komunikace s ostatními


Odvykání kouření: abstinenční příznaky zpravidla do 3 týdnů vzácněji do 3 měsíců ustoupí. Neodvykejte si postupně přestaňte naráz.

Jak se mohu odnaučit kouřit?

Vyměňte kus za kus: 
Relaxaci s cigaretou vyměnit za relaxaci bez cigarety – fyzickou aktivitu, zdravotní cvičení – joga, tai či, čikung, meditace atp.
Vyřešte si problém, před kterým se halíte do kouřové clony – když vyřetit nepůjde, tak změňte podmínky, když ty změnit nepůjdou, tak se s ním smiřte. Smířením se myslí jeho objasnění a vezmutí si z něho nějaké ponaučení. Když má problém řešení , nemá cenu se s ním trápit a když řešení nemá, trápení nepomůže.

Zkuste začít komunikovat s ostatními bez cigarety
Napište si 3 důvody proč už nemusíte kouřit a vždy když dostanete chuť na cigaretu, tak si je řekněte.

K léčbě fyzické závislosti na nikotinu není vhodná elektronická cigareta ani jiné nikotinové náhražky tabáku.

Champix – nenikotinový preparát
S tímto lékem máte údajně čtyřnásobnou šanci skončit s kouřením, než bez něj. Léčba Champixem by měla trvat alespoň 12 týdnů, jako optimální se však uvádí doba až 6 měsíců.
První dávka Champixu se podává týden předtím, než kuřák přestane kouřit. Od osmého dne léčebné kůry je již kuřák úplně bez cigaret. Tento typ léčby je vhodný pro kuřáky, kteří kouří více jak 10 cigaret za den a zapalují si běžně již v první hodině po probuzení. Champix koupíte v každé lékárně, ale musíte na něj mít lékařský předpis. Lék není dotovaný a zaplatíte tak plnou cenu. Na měsíční kůru si připravte zhruba 2000 Kč – což zhruba utratíte za cigarety.
Centra léčby závislosti na tabáku jsou v současné době ve fakultních nemocnicích. Pokud se Vám to nebude dařit, poraďte se svým lékařem.

Zkuste si nezapálit, čistě proto, aby jste poznal(a), jak to chutná.