ŽALUDEČNÍ POTÍŽE, PÁLENÍ ŽÁHY

1. Dietní opatření:

Vyvarujte se:

  • Cukru (překyseluje organismus a tím i žaludek), pšeničné mouce (dráždí imunitní systém trávicího systému), kávě a čaji (kofein i tein – zvyšují produkci žaludeční kyseliny), alkoholu (překyseluje organismus), syceným nápojům (oxid uhličitý je částečně rozpustný ve vodě, takže pijete naředěnou kyselinu).
  • Mléku – zahleňuje organismus, dráždí imunitní systém. (sýry s výjimkou tavených prospívají, acida, podmáslí, kefíry, jogurty také)

2. Jezte viz - https://venkovskylekar.cz/stravovani v klidu, v příjemné atmosféře.   Před jídlem vypijte 3-4 dcl vody a pak už během jídla a po jídle 1 hodinu nepi jte.  Při jídle dýchejte nosem, otevírejte ústa a polykejte při výdechu nosem. Jídlo rozkousejte úplně na jemnou kaši a pak polkněte do rozkousaného nedávejte další sousto dokud nepolknete.  Hodně snídejte – pokud možno teplé – ovesné, jáhlové, pohankové kaše, teplé polévky atd. Jezte jídlo v menších dávkách, nepřejídejte se. Stačí jíst 3x denně. Poslední jídlo ve dne jezte maximálně 4 hodiny před spaním. 

3. Pijte tekutiny po malých doušcích 

4. Nekuřte – kouření stahuje cévy v trávicím systému – což vede k horšímu prokrvení trávicího systému a tím je snížena jeho ochrana.

5. Psychika – stresováním se si oslabujete trávicí systém, který má pak sklony k zánětu. Popřemýšlejte nad tím, co v životě nedokážete strávit, co Vás uvnitř žere? https://venkovskylekar.cz/dusevni-pochody

6. Poloha těla – nesedejte si tak, aby jste měli zmáčknuté břicho. Sedejte rovně s břichem dopředu, předloktí horní končetiny, kterou nejíte si dejte za bedra. Spěte na P boku či na zádech. Ne na břiše či L boku - je to kvůli zakřivení žaludku – ten při poloze na L boku musí vypuzovat svůj obsah do dvanácterníku silou, což může vést k tomu, že to teče i do jícnu a pálí pak žáha.

7. Zredukujte nadváhu - mechanický tlak na vnitřnosti - https://venkovskylekar.cz/nadvaha-obezita

8. Dýchání na žaludeční potíže

V leže na zádech se uvolnětě a volně dýchejte nosem. Poté si ucpěte pravou nosní dírku a dýchejte: nádech, zadržet dech na 5 sec. a pak pomalý výdech. Dělejte to 22x po každém jídle větším jídle.